Rask geriausią inkilą savo sodui
Šiais laikais vis sunkiau rasti natūralių lizdaviečių, todėl nėra geresnio laiko mūsų plunksnuotiems draugams parūpinti inkilo nei dabar. Geras inkilas imituoja natūralų paukščių lizdą, suteikdamas privatumą, apsaugą ir komfortą. Tačiau rasti tinkamą inkilą nėra taip paprasta, kaip atrodo.
Reikia nepamiršti, kad kai kurios paukščių rūšys teikia pirmenybę tam tikriems inkilams. Kai kuriems paukščiams svarbi inkilo kryptis. Kiti atsižvelgia į įėjimo angos dydį arba vidinį inkilo dydį. Kai kurie inkilai gali būti visai nenaudojami paukščių.
Tačiau dauguma jų peri inkiluose, todėl savo sode įrengti du ar daugiau inkilų yra verta. Šis paprastas vadovas parodys, kaip rasti tinkamus inkilus, kurie pritrauktų paukščius į tavo valdas.
Kokia medžiaga tinkamiausia inkilui?
Dauguma paukščių renkasi inkilus, pagamintus iš natūralios, neapdorotos medienos. Galima dažyti arba beicuoti išorę, tačiau vidus turi likti neapdorotas. Mediena yra šilta, jauki ir patvari, todėl tai puikus pasirinkimas inkilams. Geriausios medienos rūšys sodoinkilui gaminti yra:
-
Raudonmedis
-
Kedras
-
Fanera
-
Pušis
Kai kurie paukščiai renkasi sudūlėjusią medieną, todėl gali tekti keliems mėnesiams palikti naują inkilą, kol paukščiai apsigyvens. Pavasarį paukščiai pradeda ieškoti vietos lizdams. Todėl įsitikink, kad inkilu pasirūpinai pakankamai anksti, kad galėtum jį apžiūrėti, dar prieš prasidedant sezonui.
Kita medžiaga, kurią gali pasirinkti inkilui, yra polirezinas. Ši medžiaga yra itin patvari. Ji taip pat yra atspari korozijai ir reikalauja labai mažai priežiūros. Dėl visų šių savybių, ji yra puiki medžiaga paukščių inkilams.
Kaip pasirinkti tinkamą inkilo dizainą
Be konkrečių buveinių, kai kurioms paukščių rūšims reikalingi skirtingų tipų inkilai. Dangaus paukščiai, pavyzdžiui, purpurinės miško kregždės, mieliau gyvena bendruomenėse. Tokio tipo paukščiams geriausia pasirinkti buto tipo inkilą.
Paukščiai giesmininkai mėgsta gyventi vieni mažuose nameliuose, o mėlynieji paukščiai gyvena viename kambaryje, paprastai 45–68 m atstumu vienas nuo kito.
Dauguma kiemo paukščių gali patogiai gyventi kompaktiškame inkile, kurio pagrindas yra apie 4–6 coliai, o gylis – 6–12 colių. Didesniems paukščiams, pvz., pelėdoms, mirguliams, vėgėlėms ir miškinėms antims, reikės gilesnio, aukštesnio ir didesnio pagrindo lizdo.
Koks yra tinkamo įėjimo angos dydis ir padėtis?
Įėjimo anga 1–¼ colio ir 1–½ colio skersmuo tinka daugeliui rūšių. Svarbu užtikrinti, kad anga būtų tikslinės rūšies dydžio. Tai neleis kitoms rūšims apsigyventi inkiluose. Kai įėjimo angos skersmuo yra didesnis nei 1–½ colio, kiaušiniai ir jaunikliai turi didesnę varnėnų užpuolimo riziką.
Kregždes labiau traukia inkilai ir greičiausiai jos pirmosios apsigyventų. Jos gali įsisprausti net į mažiausias įėjimo angas. Taigi, jei nori į savo sodą pritraukti kitų paukščių, apsvarstyk galimybę įrengti du vienodus inkilus 6 metrų atstumu vienas nuo kito. Kregždės yra teritorinės – jos užims tik vieną paukščių inkilą, o kitą paliks gyventi kitoms rūšims.
Bendros pastabos montuojant inkilus
Dabar, kai žinai, kaip pasirinkti tinkamą inkilą savo mėgstamai paukščių rūšiai, kitas žingsnis yra sužinoti, kaip įrengti inkilą. Netgi geriausias inkilas gali nepritraukti paukščių, jei jis neteisingai sumontuotas. Turėk omenyje keletą veiksnių, kurie padės tau įrengti inkilą.
Tvirtinimo mechanizmas
JK rasi įvairių inkilų tvirtinimo būdų. Labiausiai paplitę tvirtinimo tipai yra laisvai pastatomi, pakabinami ir tvirtinami ant sienos. Kai kurie paukščiai patogiai įsitaisytų supamuose inkiluose, o kitos rūšys mėgsta stabilius inkilus. Tinkamos tvirtinimo sistemos pasirinkimas padės pritraukti tinkamas paukščių rūšis.
Vietovė
Inkilas turi būti atokioje vietoje, atokiau nuo netoliese esančių paukščių prausimosi vietų ir lesyklų, kur kitų paukščių trikdymas gali turėti įtakos perėjimui. Inkilo pastatymas paslaptingesnėje vietoje padeda užmaskuoti inkilą ir apsaugoti paukščius nuo plėšrūnų. Netoliese augantys medžiai suteiks suaugusiems paukščiams vietą tupėti ir prižiūrėti savo šeimą. Tačiau kai kurie paukščiai renkasi namus atviresnėse vietose.
Aukštis
Paukščių rūšys turi skirtingus pageidavimus, kai kalbama apie jų lizdo aukštį. Kaip pavyzdžius galima paminėti žvirblines pelėdas (2 -8 m), kikilius (2 – 3 m), purpurines kregždes (3 – 5 m), zyles (2 – 5 m), miškines antis (2 -9 m), genius (3 – 6 m) ir paukščius giesmininkus (2 – 3 m). Nepamiršk inkilų pritvirtinti saugiai ir patikimai, net jei aukštis nėra patogus paukščiams.
Valymas ir stebėjimas
Nepriklausomai nuo paukščių rūšies, kuri naudojasi inkilu, būtinai reguliariai valyk inkilus. Jei reikia, patikrink, kaip sekasi ką tik išsiritusiems jaunikliams.
Nori į savo sodą pritraukti daugiau paukščių? Peržiūrėk mūsų kolekciją ir rask geriausią inkilą